Aké sú účinky draslíka pre ľudské telo a ktoré potraviny sú jeho zdrojom?

Draslík ako prenášač vzruchov v tele

https://lh4.googleusercontent.com/49ocQ4AWw9AttbqIbFZjW3ALmWz2dPbB6VDEe9OB7Cja10JfmSHs8tKJKcYconXm9Yp5YbiSrw2iD7qRba9eIYFYC-rF836igcshXyj7esHnKITwEGhJt66CtjPJeAkosuHf792l

Draslík, inak kalium, je minerálna látka, ktorá je potrebná pri elektrochemických dejoch v organizme. Okrem toho tiež zabezpečuje regulovanie množstva vody v ľudskom tele, ktoré by pri jeho absencii len ťažko fungovalo tak, ako má.

Ako chemický prvok sa nachádza v Periodickej tabuľke s označením K a protónovým číslom 19. Za zmienku stojí tiež fakt, že prudko, až explozívne reaguje s vodou a extrémne rýchlo oxiduje s kyslíkom.

Draslík v potravinách

  • zelenina - špenát, chren, kel
  • ovocie - banány, ríbezle, kiwi
  • mäso - hus, jahňacina, hydina, pstruh, makrela
  • ostatné - strukoviny, obilniny, orechy, kakao

Medzi najvýznamnejšie potraviny bohaté na draslík patria bezpochyby zelenina, ovocie, mäso, strukoviny, obilniny, orechy či kakao. Jednou z najobľúbenejších a najdostupnejších potravín, ktoré obsahujú tento makroprvok, je banán (približne 380 mg na 100 g).

V mnohých potravinách síce nájdeme tento minerál zastúpený oveľa viac, no banán predstavuje skutočne rýchly a jednoduchý spôsob, ako doplniť draslík. Najvyšším obsahom draslíka sa môžu pochváliť sójové bôby, klíčky, fazuľa či kakaový prášok.

 

Vyskúšajte náš TIP: 

Draslík a jeho účinky

  • napomáha pri prenose vzruchov v nervoch a svaloch
  • ovplyvňuje činnosť srdca
  • pomáha pri odstraňovaní škodlivých látok z tela
  • upravuje množstvo vody v tele
  • zabezpečuje pomoc pri trávení sacharidov

Ako sme už spomenuli v úvode tohto článku, draslík je nesmierne dôležitý pri elektrochemických dejoch v organizme. Napomáha pri transfere vzruchov v nervoch a svaloch a ovplyvňuje správnu činnosť srdca a svalov. Taktiež pomáha pri odstraňovaní škodlivých látok z tela a trávení sacharidov a reguluje množstvo vody v tele.

https://lh4.googleusercontent.com/I39rdV-v09iQ-Mjs1RnV7dCx7qfqSBYajPb9CuYtwOPIKShU0XFGDlk_6cWlKxjmsZhLXXmZb22MzpMVZhBkLsVciW5NvAUDcq6A5KFHc2JlwAvsentxG0GR72bg_26UIDMhD9cp

Nedostatok draslíka

K strate draslíka dochádza predovšetkým potením, napr. počas športovania alebo inej fyzickej aktivity, zvracaním a pri hnačkách. Nedostatok draslíka v tele sa môže prejaviť slabosťou, únavou, svalovými kŕčmi, nevoľnosťou, zápchou, zvýšeným krvným tlakom či poruchami srdcového rytmu. V podobných prípadoch by ste mali nielen siahnuť po potravinách, o ktorých sme písali vyššie, ale tiež navštíviť svojho lekára.

Ochorenia, ku ktorým môže dochádzať z nedostatku draslíka

  • hypokaliémia

Znížený draslík v tele sa označuje pojmom hypokaliémia. Pri rapídnom poklese kalia môže prísť k závažným poruchám srdcového rytmu, celkovej paralýze, zlyhaniu dýchania, rozkladu svalového tkaniva či črevnej nepriechodnosti.

Nadbytok draslíka

Opakom hypokaliémie je hyperkaliémia. Zvýšený obsah draslíka v tele sa prejavuje únavou, svalovou slabosťou alebo brnením, resp. mravenčením v končatinách. Vo vážnejších prípadoch zvykne dôjsť k nízkemu tlaku, srdcovej arytmii, zástave srdca či celkovej paralýze. Dôvodom podobných nepríjemností môžu byť poruchy či ochorenia obličiek, ktoré dokážu automaticky znižovať hladinu draslíka v tele.

https://lh6.googleusercontent.com/3XRb65M0YlFbHZtSxTG5MnGFwh4eP-LpBOnCbE8Zx7bf1FruIaSkC51aVpyEgnGfJqTBGosWIJBxEK8Xm3iYlIR2bi5Id29-6y8bFv9s8NbDt1Uu88RE7cjaGza4n7BiuhU3dnKw

Odporúčaná denná dávka

Odporúčaná denná dávka draslíka sa odvíja predovšetkým od veku jednotlivca. Zatiaľ čo deťom do jedného roka postačí približne 400 až 700 mg denne, deti do 8 rokov potrebujú asi 3000 až 3800 mg. Vo vyššom veku a v dospelosti sa odporúča denný príjem draslíka na úrovni 4500 až 4700 mg. Môže sa ale stať, že v iných publikáciách natrafíte na mierne odlišné čísla. O vašej individuálnej potrebe by ste sa však mali informovať u lekára.

Časté otázky

Predošlé riadky nám ozrejmili, čo je to draslík, aké sú jeho účinky a koľko by sme ho mali denne prijať, aby naše telo správne fungovalo. V tých nasledujúcich nás zase čakajú odpovede na dve zaujímavé otázky.

Čo sa stane, ak zjem veľa banánov?

Odporúčaná denná dávka draslíka pre dospelého človeka sa pohybuje na úrovni 4500 mg až 4700 mg, no niektoré publikácie uvádzajú nižšie čísla. Banán obsahuje približne 380 mg tejto minerálnej látky. Ak zjeme napríklad 15 banánov, predávkujeme sa draslíkom?

Nemusíte sa báť. Zdravé telo si dokáže hladinu draslíka koordinovať, dokonca aj pri prijatí draslíka v tabletách. Ľudia, ktorých trápia problémy s obličkami, by však mali byť pri konzumovaní potravín s vysokým obsahom draslíka veľmi opatrní.

https://lh6.googleusercontent.com/k-f6e-TIKngAMrGAZ9EHix4jX22-b8T8gRMinoxUnY8Qy3uQ6MYKFXrvXf02Xe5TJ11u3pFL64kSIOfjJvBI1L5ITIOgZHu-H6XlVAh0yLjNnVCNTcxJYr-kdjXIcnrEu6nQntm1

Ako správne užívať draslík?

Najideálnejším spôsobom je pravidelne prijímať draslík v strave, konkrétne vo vyváženej a pestrej. V prípade, že vás trápi jeho nedostatok, by ste sa mali poradiť so svojím lekárom o možnostiach užívania liekov alebo doplnkov výživy s jeho vysokým obsahom.

Zdroje na vedecké články

https://ods.od.nih.gov/factsheets/Potassium-HealthProfessional/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6181280/

https://medlineplus.gov/potassium.html

https://www.nature.com/subjects/potassium

https://www.bmj.com/content/346/bmj.f1378

https://www.sciencedaily.com/terms/potassium.htm

Recepty s draslíkom