Z akého dôvodu je meď dôležitá pre správne fungovanie ľudského organizmu a v ktorých potravinách sa nachádza?

Meď - antioxidant pre zdravé telo

https://lh3.googleusercontent.com/wZ_TgjNSWGFTaTC26w6PzMP4tppQDDVPtW3X3VoDxqIFPLimVlGk63J6wv_JclDx6gyj44T8T5T2wRH03TA4q2wZAIi8QKRU5XxmKrE-dOVN35UlmLbkFjPGUVrfnOkpTSeMUx-d

Meď patrí do skupiny stopových prvkov, ktoré majú blahodarné účinky a nesporný význam pre správne fungovanie zdravého ľudského organizmu. Tento antioxidant, ktorý sa nachádza v mnohých bežných potravinách, je taktiež súčasťou rôznych metabolických reakcií. V tele človeka sa vyskytuje v množstve na úrovni 80 až 100 mg a pri pohľade na Periodickú tabuľku prvkov by sme ju uvideli pod značkou Cu s protónovým číslom 29.

Meď v potravinách

  • mäso: hovädzie, jahňacie, pečeň, morské plody
  • zelenina a ovocie: banány, slivky, hrášok, ryža, zemiaky
  • ďalšie potraviny: orechy, semená, strukoviny, sója, huby, horká čokoláda
  • Ako môžete sami vidieť, tento minerál sa nachádza skutočne v mnohých potravinách. Snažili sme sa uviesť najmä tie, ktoré sa vyznačujú nadpriemerným obsahom medi. Za povšimnutie určite stojí hovädzie a jahňacie mäso, pečeň, morské plody, banány, slivky alebo orechy a semená. Pokiaľ si chcete zabezpečiť dostatočný príjem medi, dbajte na to, aby bola vaša strava pestrá a vyvážená.

Meď a jej účinky

  • má pozitívny vplyv na zdravie
  • podieľa sa na rôznych metabolických reakciách
  • je potrebná na tvorbu kolagénu a enzýmov
  • napomáha tvorbe bielych krviniek
  • je nevyhnutná pre zdravé kosti, kĺby, mozog a nervy
  • ovplyvňuje sfarbenie pokožky a zdravie vlasov

Výsledkom vplyvu medi na ľudský organizmus sú nielen zdravé kosti, kĺby, vlasy, pokožka, mozog či nervy, ale tiež všeobecne zdravé telo. Toto tvrdenie dokazuje aj fakt, že meď sa aktívne podieľa na rôznych metabolických reakciách a napomáha tvorbe bielych krviniek. Okrem toho je takisto potrebná na tvorbu kolagénu a enzýmov.

https://lh5.googleusercontent.com/UyK0-EL3hGjshtfBVjV7TYUkiyeqNeEQnvJh14cDUwdrno3C3qvxq-4tL6dkKb-pgGNxjMaeHbQq2bae132vGguU0QSXzWwwxA9hySGfrTp6XbCKC8rMA-iPz-KCPmIycBYmupXq

Nedostatok medi

Nedostatok medi v organizme zvykne byť najčastejšie spôsobený jej nízkym príjmom zo stravy. Práve pestrý jedálniček dokáže v tomto prípade robiť zázraky. Príčinou nízkej hladiny medi v tele môže byť aj jej zlé vstrebávanie, jednosmerná diéta alebo chudnutie. Pokiaľ náhodou príde k jej nedostatku, odporúča sa užívanie výživových doplnkov, napríklad vo forme tabliet. Z dlhodobého hľadiska je ale nevyhnutné upravenie jedálnička a opäť sa začať pestro stravovať.

Ochorenia, ku ktorým môže dochádzať z nedostatku medi

  • anémia (chudokrvnosť)
  • poruchy zraku
  • predčasné šedivenie a vypadávanie vlasov
  • poruchy srdcového rytmu
  • zvýšený krvný tlak

Nadbytok medi

Vysoká hladina medi v tele človeka môže vyústiť napríklad do nespavosti. Okrem toho však dokáže spôsobiť aj bolesti svalov, žalúdka a hlavy, dýchavičnosť či nepravidelný srdcový rytmus. Z dlhodobého hľadiska zapríčiňuje poškodenie črevnej mikroflóry alebo podráždeni sliznice žalúdka a hltana.

Odporúčaná denná dávka

Odporúčaná denná dávka medi pre dospelého človeka predstavuje približne 3 mg. Ak ide o deti, tie staršie a dospievajúce potrebujú asi 1,5 až 2 mg denne. Mladším deťom do 12 mesiacov postačí denná dávka na úrovni 0,4 až 0,7 mg.

https://lh6.googleusercontent.com/jWlLQeo3rsfEZQlX8IgOh4Lp9hqCNHrFWXz7i-C9Ujo0zoVWzdM6k36zj5tLz12ZAkSCX1ULhtYRBmbdeh1ZeyfZSsA1Zi3Iy1f_7HUYF4Axk4BXh_ZSeIWec4TMMDM3ev84e7Kt

Časté otázky

V predchádzajúcich riadkoch sme venovali pozornosť predovšetkým základným informáciám o medi. Zamerali sme sa aj na to, v ktorých potravinách sa nachádza, a aké sú jej účinky na ľudský organizmus. Niektoré zaujímavosti však zostali stále nespomenuté, a preto im dáme priestor v nasledujúcom priebehu nášho článku.

Kedy je potrebné užívať zvýšené množstvo medi?

Väčší príjem medi sa vyžaduje najmä pri dlhodobom alebo zvýšenom užívaní zinku či železa. Tieto minerálne látky totižto zhoršujú jej vstrebávanie a hladinu v tele.

Čím môže byť spôsobený nadbytok medi v ľudskom tele?

Nadbytok medi v ľudskom tele môže byť spôsobený viacerými faktormi. Nepekným príkladom je kontaminácia vodou s jej zvýšeným obsahom, ku ktorému zvykne prísť v prípade prietoku vody medeným potrubím. Za zmienku stojí aj varenie v medených nádobách, fajčenie či užívanie antikoncepčných prípravkov.

Zdroje na vedecké články

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3226389/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27049134

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21342755

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK225396/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/288165.php#health_benefits

https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/copper-your-health#1

https://www.readersdigest.ca/health/healthy-living/health-benefits-copper/

Recepty s meďou