Bojujte proti únave s vitamínom B12

Základná charakteristika vitamínu B12

https://lh4.googleusercontent.com/OI3NYuxvPo25a4u6y61I__SCgoJBmdUcx6e00z4u9C2mo-FV3CctchnE--T_MFmiAqNuPUoSwMz25ZgVXNesKlOsXXQ8lyXlcJ1yjASWSFN3TpG-ymv5R_muncgjGnquRBeGnAe0

Vitamín B12 znižuje únavu a podporuje zdravý vývoj DNA. Vďaka nemu zostávame neustále vitálni a plní radosti zo života.

V nasledujúcich riadkoch si predstavíme ďalšie dôležité účinky vitamínu B12 na náš organizmus. Dozviete sa aj, ako sa vyhnúť jeho dlhodobému nedostatku pomocou chutných receptov na konci nášho článku.

Vitamín B12 je, tak isto ako ostatné vitamíny skupiny B, rozpustný vo vode. Vo svojej molekule, ako jediný z vitamínov, obsahuje kobalt. Podľa tohto kovu sa vitamín B12 nazýva aj kobalamín.

Najdôležitejšou funkciou vitamínu B12 je tvorba červených krviniek (erytrocytov). Vďaka ich správnemu množstvu v tele pomáha vytvárať a regulovať DNA.

Zdroje vitamínu B12 v potravinách

Naše telo si vitamín B12 nedokáže samostatne vyrobiť, a preto sme závislí od jeho exogénneho prísunu.

Vitamín B12 sa prirodzene vyskytuje najmä v potravinách, ktoré sú živočíšneho pôvodu. Bohatým zdrojom na vitamín B12 sú tieto potraviny:

  • všetky druhy mäsa (100 g vareného hovädzieho mäsa obsahuje približne 2,5 μg vitamínu B12)
  • hovädzia pečienka (100 g varenej pečienky obsahuje približne 70 μg vitamínu B12)
  • ryby (100 g rýb obsahuje približne 1,4 μg vitamínu B12)
  • mlieko a mliečne výrobky (ako napríklad jogurt a syr)
  • vajcia

TIP: Vitamín B12 sa uskladňuje hlavne v pečeni. Jeho zásoby nám v tele vydržia až 4 roky. Aby ste si boli istí, že ho vo vašom jedálničku budete mať stále dostatok, na konci tohto článku sme si pre vás pripravili chutné recepty s vitamínom B12.

https://lh3.googleusercontent.com/IFZf5LvVVzcVoZ_MoUBwwPBCeqvYCAFW-ypPb9zXaiFvWhsbby71gtHEe_3BBySSjNCjWxTepzMbA6PbXQagC5WdTjkkFxJDz9S5lvgMJA-GnHVYxkHNXAh3FgMb1NkF0-J5inpJ

Vitamín B12 a vegánske stravovanie

Vzhľadom k tomu, že sa vitamín B12 nachádza takmer výlučne iba v živočíšnej potrave, mali by jeho konzumácii venovať zvýšenú pozornosť najmä vegáni. K jeho výraznému nedostatku totiž môže dochádzať už niekoľko rokov po zahájení čisto vegánskej stravy.

Našťastie, aj niektoré druhy sójového mlieka, raňajkových cereálií a nutričných doplnkov bývajú obohatené o vitamín B12. Ojedinele sa vitamín B12 vyskytuje aj v rastlinnej forme. Malé množstvo vitamínu B12 obsahuje napríklad Chlorella alebo špenát. To však nedokáže plnohodnotne nahradiť jeho prísun v živočíšnych výrobkoch.

NÁŠ TIP: vyskúšajte Vitamín B12 od GymBeamu vhodný aj pre vegánov

Alternatívne spôsoby príjmu vitamínu B12

Na trhu existuje veľké množstvo výživových doplnkov s obsahom vitamínu B12. Dávkuje sa obvykle jedna tableta denne, ktorú si vložíte pod jazyk. Cena za 100 ks balenie vitamínu B12 sa pohybuje od 8 €. Pri dávkovaní sa vždy poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Pri zvýšenom deficite kobalamínu vám lekári môžu do svalu vpichnúť injekciu s obsahom vitamínu B12. Účinky injekcie sú takmer okamžité a efektívne tak odstraňujú jeho nedostatok.

https://lh5.googleusercontent.com/N4eJaaXZPRnpcwzMBqh_LBYqGtPvNCAWUJWOwJYolru41q1ZNpBJUNzSWeUrF95BrPcU-LS-9eW4xMEAOBH_RXp8M7e4t3AEf1Dise-QK9FcRPO8iyCkiRvAomU2Rjo7QP2b-0cy

Účinky vitamínu B12

Vitamín B12 je veľmi dôležitý pre normálne fungovanie ľudského organizmu. Medzi jeho hlavné účinky patria:

  • produkcia červených krviniek, čím organizmus chráni pred anémiou
  • podpora funkcie nervových buniek, ktoré sú potrebné na syntézu DNA
  • tvorba myelínu (základná zložka bielej hmoty v mozgu)
  • zdravý rast a vývoj detí

Nedostatok kobalamínu v tele matky môže spôsobiť závažné neurologické komplikácie dieťaťa ešte pred jeho narodením. Tak isto aj dojčiace ženy by mali dbať na jeho dostatočný príjem. V materskom mlieku je potrebný pre bábätká, nakoľko ovplyvňuje zdravý vývoj nervových buniek.

Nedostatok vitamínu B12

K nedostatku vitamínu B12 v ľudskom organizme môže dôjsť dvoma spôsobmi. Buď vaša strava nie je dostatočne rozmanitá na to, aby ste ho z nej získali (napríklad, ak sa vyhýbate živočíšnym produktom) alebo ho vaše telo nie je schopné z prijatej potravy absorbovať a ďalej spracovať. V prípade, ak ho vaše telo nedokáže zo stravy účinne prijať, môže vám váš lekár pichnúť injekciou s obsahom kobalamínu do svalu.

Nedostatok vitamínu B12 spôsobuje:

  • malátnosť a únavu
  • bledosť
  • problém udržať rovnováhu
  • zhoršenú koordináciu svalov
  • zhoršenú pamäť
  • depresiu


V prípade, ak nebudete nedostatok vitamínu B12 riešiť, môže sa u vás vyskytnúť brnenie rúk a nôh z dôvodu poruchy nervov.

Lekárnici odporúčajú:

https://lh4.googleusercontent.com/VzA-NIcbnUEDuTU9ccoNgzb72CRMIbnNaQthwJT_vH07dX1BiCe2gsDjjXdm0_Q40SNY49g2h05lpaWJXyjhx_SPEWPCorOKgzrsb2ocvGsXSj8Jx3_qZ1dXzcyni-7Cy0-xG64U

Rizikové skupiny trpiace nedostatkom vitamínu B12

Nábeh na nedostatok vitamínu B12 v organizme majú najmä tieto skupiny ľudí:

  • ľudia vo veku nad 50 rokov, ktorí majú menej žalúdočnej kyseliny a pepsínu
  • vegáni a vegetariáni, ktorých strava neobsahuje dostatočné množstvo živočíšnych produktov
  • pacienti s atrofickou gastritídou a inými črevnými poruchami, akými je napríklad celiakia
  • pacienti s chronickým ochorením pankreasu
  • plody tehotných a deti dojčiacich žien, ktoré striktne dodržiavajú vegánsku a vegetariánsku diétu

Ak patríte do jednej z týchto skupín, je vhodné dbať na pravidelný prísun vitamínu B12.

Ochorenia, pri ktorých môže dochádzať z nedostatku vitamínu B12

Najzávažnejšia porucha, ktorá vzniká v dôsledku dlhodobého nedostatku vitamínu B12, je perniciózna anémia. Ide o chudokrvnosť vyznačujúcu sa zníženým počtom červených krviniek.

Nižšie množstvo červených krviniek v ľudskom tele znemožňuje plynulú transportáciu kyslíka do jeho orgánov. Kvôli tomu, že orgány nie sú dostatočne okysličené, sa môžeme cítiť malátni a zoslabnutí.

Najčastejšími príznakmi anémie sú:

  • dýchavičnosť
  • nepravidelný tlkot srdca
  • necitlivé pery a jazyk
  • strata hmotnosti
  • hnačka
  • bledá alebo žltá pokožka
  • u žien sa vyskytujú problémy s menštruáciou

Chudokrvnosť sa obvykle lieči podávaním injekcií s obsahom vitamínu B12.

https://lh5.googleusercontent.com/dZZzNccrJBV__YVEssbQtMZnFa-9Yg8HO90e738fnzBZd60CCSfIzhUUp166yIHpAwa6bu6C5CovOjdah0PK5armP1FlaO1ZLEsICEfowxigaJC3nA7gYh9HTxTqbYXFPLT9Xe_E

Nadbytok vitamínu B12

Predávkovanie sa vitamínom B12, nazývané aj hypervitaminóza, je veľmi zriedkavé. Vitamín B12 nie je považovaný za toxický, a to ani pri vyšších dávkach ako 1000 μg denne.

Odporúčaná denná dávka

Podľa článku z roku 2011 od Národného inštitútu zdravia je denná odporúčaná dávka vitamínu B12 nasledovná:

Novorodenci do šiesteho mesiaca života:    0,4 μg

Batoľatá vo veku 7 až 12 mesiacov      0,5 μg

Deti vo veku 1 až 3 rokov      0,9 μg

Deti vo veku 4 až 8 rokov      1,2 μg

Deti vo veku 9 až 13 rokov      1,8 μg

Mladiství a dospelí vo veku od 14 rokov      2,4 μg

Tehotné ženy     2,6 μg

Dojčiace ženy     2,8 μg

Časté otázky ohľadom vitamínu B12

Páčil sa vám náš článok a chceli by ste sa dozvedieť ešte nejaké informácie ohľadom vitamínu B12? Pripravili sme si pre vás najčastejšie otázky, ktoré ľudí zaujímajú v spojitosti s touto tematikou.

Aké sú vedľajšie účinky vitamínu B12?

Vo všeobecnosti je vitamín B12 veľmi dobre tolerovaný aj pri vyšších dávkach, ako je 1000 μg denne. V roku 2001 bol zaznamenaný jeden prípad v Nemecku, kedy sa pacientovi po užívaní výživového doplnku s obsahom vitamínu B12 vytvorili na koži červené žilky (rosacea). Vyskytlo sa aj zopár prípadov, keď vitamín B12 zapríčinil akné.

V injekčnej forme vitamínu B12 sa nachádza kyanokobalamín, ktorý obsahuje stopy jedu kyanid. Tieto stopy nie sú považované za škodlivé, nakoľko rovnaké množstvo obsahujú aj niektoré druhy ovocia či zeleniny. Tento spôsob prijímania vitamínu B12 do tela však nie je vhodný pre ľudí s ochorením obličiek.

Spôsobuje vitamín B12 priberanie?

Vitamín B12 tak, ako ostatné vitamíny kategórie B, podporuje chuť do jedla. Pokiaľ máte nedostatok vitamínu B12, ste malátni a nič sa vám nechce robiť. Vitamín B12 vám dodá energiu a urýchľuje metabolizmus. Môže sa preto stať, že budete mať väčšiu chuť do jedla a prijímať väčšie množstvo potravy, čo bude nepriamo pôsobiť aj na zvyšovanie hmotnosti.

https://lh3.googleusercontent.com/xGHdFXKo_3zRFLCZD02LNEs9_vJgl5vX1cQnIx2lAN_nq95oZfoiMjOABwHC0FXkicodkIG847X8dVNdYoX8ye74uJ_Tzd63bmMEH1U93vuXls1agctG_BRIoLwYIiruHiiikx0r

Aké sú výhody kombinácie vitamínu B12 s B6 a kyselinou listovou?

Vitamín B12, ako aj kyselina listová, prispieva k normálnym psychologickým funkciám. Oba vitamíny podporujú sviežosť mysle, koncentráciu, učenie a schopnosť riešiť problémy. Dlhodobý nedostatok môže oslabiť najmä našu pamäť. Preto existuje mnoho výživových doplnkov, ktoré sú kombináciou práve týchto dvoch vitamínov.

Veľmi obľúbené sú aj kombinácie vitamínov B6, B12 a kyseliny listovej. Vitamín B6 podporuje správnu látkovú premenu, B12 zabezpečuje produkciu červených krviniek a kyselina listová naladí dokonalú psychickú rovnováhu.

Zdroje na vedecké články

https://www.medicalnewstoday.com/articles/219822.php

http://www.solen.sk/pdf/54c3538a20473aa7850a27067749c327.pdf

https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminB12-HealthProfessional/

https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminB12-Consumer/

Recepty s vitamínom B12