Zdravý vývoj dieťaťa a dobrá nálada s vitamínom B9 (kyselina listová)

Základná charakteristika vitamínu B9

https://lh6.googleusercontent.com/5lG_KLu-FWwphehQGiq8pcp7Pv5g4iDxLNo75YQ1P43zBBk6_Eprz4bR3YTMYwUqOXsVoTT83D6pjnty5UJCR7B_eGS0krZuZUIJwtl5MmGYiaYaaba16HXaZLTbGXDMGXmX8Qyr

Vitamín “dobrej nálady”, ako sa častokrát hovorí vitamínu B9, je potrebný pre každého z nás. Rozhodne by nemal chýbať v jedálničku každej ženy, ktorá sa chystá otehotnieť, alebo sa jej to už podarilo.

Prečo je vitamín B9 dôležitý, aké má účinky na ľudský organizmus či aké následky má jeho nedostatok a nadbytok, sa dozviete priamo v tomto článku.

Pripravili sme pre vás aj chutné recepty, vďaka ktorým nebude vitamín B9 vo vašom organizme nikdy chýbať.

Vitamín B9 (známy aj ako kyselina listová) je potrebný pre každého, najmä však pre ženy, ktoré sú tehotné, alebo sa chystajú otehotnieť.

Vďaka kyseline listovej sa dokáže správne vytvoriť DNA, pretože vplýva aj na delenie buniek. Okrem toho udržuje mozog v dobrej kondícii a chráni nás pred depresiou.

Náš organizmus dokáže vitamín B9 spracovať iba v spojení s vitamínom B12. Oba vitamíny sa podieľajú na syntéze aminokyselín a nukleových kyselín či tvorbe červených krviniek.

Formy vitamínu B9 - folát a kyselina listová

Vitamín B9 sa prirodzene vyskytuje v dvoch formách: folát a známejšia kyselina listová. Tieto formy sa líšia rozdielnym spracovaním v tele.

Folát je aktívna forma vitamínu B9, prirodzene sa nachádzajúca v potravinách rastlinného a živočíšneho pôvodu.

Kyselina listová (vzorec C19H19N7O6) je však syntetickou formou vitamínu B9. Používa sa na obohacovanie potravín (napríklad múky alebo cereálií) a výživových doplnkov.

Názov “kyselina listová” vznikol vďaka zeleným listom špenátu, z ktorých bola izolovaná prvýkrát v roku 1941.

Telo ju musí pred použitím najprv spracovať do aktívnej formy a táto premena istý čas trvá. Premieňajú ju enzýmy v pečeni a ďalších tkanivách, avšak môže sa stať, že ju telo nestihne premeniť a vtedy putuje do obličiek, kde sa vylučuje močom.

https://lh4.googleusercontent.com/A-aR6f3KIEVotomZhGWeOV4bntl4Ensz9CrWPV9mWTaLC46RwrwOE2F_0jqsMBl8HXEfmz4r1IXMfqi88KVASdFfruOTpYwaIf7uXdlawE-sIvqAFIb5cbanlGNiKE9PAVuSokR5

Zdroje vitamínu B9 v potravinách

Vitamín B9 je rozpustný vo vode, a preto zvyšky, ktoré organizmus nespracuje, sa dostávajú z tela von pri močení. Telo si ho neskladuje, a preto si ho potrebujeme každý deň do svojho organizmu dopĺňať. Môžeme tak urobiť pomocou potravín, ktoré sú prirodzene alebo synteticky obohatené o vitamín B9 alebo užívaním výživových doplnkov.

Vitamín B9 sa prirodzene nachádza v týchto potravinách:

  • zelená listová zelenina (špenát, šalát)
  • ostatná zelenina ako karfiol, brokolica, špargľa, cvikla
  • fazuľa, hrach, šošovica
  • orechy
  • ovocie (banán, pomaranč)
  • celozrnná múka
  • pečeň
  • mliečne výrobky
  • kvasnice

TIP: Najväčšie množstvo vitamínu B9 z potravy získame, keď ju budeme konzumovať v surovom stave (neplatí pre pečeň a iné potraviny, ktoré sa pred konzumáciou musia tepelne upraviť).

Kvôli tomu, že vitamín B9 je rozpustný vo vode a citlivý na teplo, tak sa ho varením stratí až 90 % a tepelnou úpravou až 50 %. Ako ho zo svojej stravy získať čo najviac, vám ukážeme v našich chutných receptoch na konci tohto článku.

 

Lekárnici odporúčajú:

Účinky vitamínu B9

Kyselina listová je dôležitá najmä pri tvorbe DNA, nových buniek a červených krviniek. V aktívnej forme prispieva k rastu zárodočných tkanív počas obdobia tehotenstva a podporuje zdravý vývoj buniek a nervovej sústavy dieťaťa v bruchu matky. Znižuje riziko vážnych vrodených porúch plodu a vplýva na rast dieťaťa. Odporúča sa, aby ju preventívne užívala každá žena niekoľko mesiacov pred plánovaním otehotnením.

https://lh5.googleusercontent.com/b0ZVkG2qkTEwlNOt3MSy2XvMVbxCoC1t3H19flOV5bt51iODJqxeGnWKoydHz_hg-gxv3Zrg_l5qFRU7LLzHudaJiTy_j6SKLSCBpojSg_IhND2fPhmfxcDyKVTFony_5vTXxBrz

Na čo je ešte kyselina listová dobrá:

  • zvyšuje tvorbu mlieka pri kojení
  • pomáha regulovať hyperaktivitu u detí
  • pomáha vzniku hormónov šťastia, akými sú serotonin (ukľudňuje nervový systém a pomáha k zdravému spánku) a noradrenalín (antidepresívum)
  • zabraňuje vzniku srdcových chorôb (napríklad infarkt myokardu)
  • podieľa sa na metabolizme aminokyselín a nukleokyselín
  • podporuje funkciu pečene, čriev a žalúdka
  • pomáha predchádzať rakovine hrubého čreva, konečníka a pľúc
  • priaznivo pôsobí na pevnosť kostí a znižuje riziko osteoporózy
  • pomáha proti šediveniu vlasov
  • zvyšuje chuť do jedla tým, že stimuluje tvorbu žalúdočnej kyseliny
  • udržuje zdravú pleť

TIP: V prípade častej návštevy solária zvýšte príjem kyseliny listovej. Pomáha pri zachovaní si hladkej pleti.

Nedostatok vitamínu B9

Vitamín B9 je veľmi dôležitý pre náš organizmus. Najdôležitejší je pre ženy, ktoré sa chystajú otehotnieť. Jeho nedostatok môže spôsobiť vážne poškodenie plodu.

Dlhodobý nedostatok vitamínu B9 spôsobuje tieto ťažkosti:

  • predčasný pôrod, reprodukčné problémy
  • chudokrvnosť
  • poruchy tráviacej sústavy
  • hnačka
  • slabosť
  • zabúdanie
  • roztržitosť
  • nespavosť
  • depresia

Okrem toho v dôsledku nedostatku vitamínu B9 vznikajú zmeny na slizniciach v ústnej dutine. Dlhodobo znížená hladina vitamínu B9 bola zistená aj u žien s rakovinou krčka maternice.

https://lh3.googleusercontent.com/O5lZOXBhaHoc_xWRr1-yu2-Ga6B2UervZOrXeQna3pQXC4L2TnpSXZHY5HwGUc6VZOeLnXwDV-tnMCLRRkuUsm_xKT-2OE8Zbob0bAz2zgtjr7eZmWkBGRHdz5GUbSTqtC2KrBD-

Ochorenia, ku ktorým môže dochádzať pri nedostatku vitamínu B9

Nedostatok kyseliny listovej spôsobuje vážne vývojové poruchy plodu uloženého v tele tehotnej matky.

Môže vyústiť až do vrodenej vývojovej anomálie centrálneho nervového systému, ktorá sa nazýva anencefália. U dieťaťa vtedy chýba lebečná klenba a veľká časť mozgu, v dôsledku čoho dieťa po pôrode zomiera.

Ďalším vrodeným ochorením je rázštep chrbtice, kedy sa dieťaťu nesprávne vyvinie miecha a chrbtica. Rázštep chrbtice vedie k celoživotnému postihnutiu dieťaťa.

Tieto vrodené choroby sa u plodu vyvíjajú už počas tretieho týždňa tehotenstva, kedy žena často ani len netuší, že je tehotná. Z tohto dôvodu by mali ženy v reprodukčnom veku užívať kyselinu listovú pravidelne.

Nadbytok vitamínu B9

Nežiaduce účinky spôsobené nadmernou dávkou vznikajú v prípade, keď nadmerné množstvo kyseliny listovej prijímame opakovane. Jednorazová zvýšená dávka pre náš organizmus žiaden problém nepredstavuje.

Tolerovaná horná hranica príjmu kyseliny listovej je 1 gram na deň.

Dlhodobý nadbytok kyseliny listovej môže spôsobiť negatívne vedľajšie účinky ako sú:

  • poruchy trávenia
  • problémy s koncentráciou
  • alergická reakcia

Predávkovať kyselinou listovou sa z potravy nemôžete. Môže sa tak stať iba po užití nadmerného množstva výživových doplnkov.

https://lh3.googleusercontent.com/i4alX_ZmCz984GpB5zj1S3CUkp24KqLtViIkNb_MUQGlknkFykZzSIKzaWzCDZpspF_opWABs9WmNiwHoo-eYpFqbkFLIdcoaQnC-XERUIVwJjisAmRzv7F_sEMgsqn5Lepvtif7

Odporúčaná denná dávka vitamínu B9

Všetky ženy, ktoré sú v reprodukčnom veku či tehotné. by mali denne prijať 400 mikrogramov kyseliny listovej.

Podľa článku z roku 2018 od Národného inštitútu zdravia je odporúčaná denná dávka kyseliny listovej nasledovná:

Novorodenci do šiesteho mesiaca života:     65 mikrogramov

Batoľatá vo veku 7 až 12 mesiacov       80 mikrogramov

Deti vo veku 1 až 3 rokov       150 mikrogramov

Deti vo veku 4 až 8 rokov       200 mikrogramov

Deti vo veku 9 až 13 rokov       300 mikrogramov

Mladiství a dospelí vo veku od 14 rokov       400 mikrogramov

Tehotné ženy      600 mikrogramov

Dojčiace ženy      500 mikrogramov

Časté otázky ohľadom vitamínu B9

Chceli by ste sa dozvedieť ďalšie informácie o vitamíne B9, o ktorých ste sa zatiaľ v texte nedočítali? Ponúkame vám najčastejšie otázky, ktoré ľudí zaujímajú v spojitosti s vitamínom B9.

Aké výživové doplnky s obsahom kyseliny listovej si môžem kúpiť?

Výživových doplnkov s obsahom kyseliny listovej, či už čistej, alebo v kombinácii s inými vitamínmi, existuje na slovenskom trhu veľa. Kyselinu listovú môžete nájsť v lekárni napríklad v kombinácii so železom a vitamínom C ako vhodný prípravok pre tehotné ženy, či spolu s metafolinom.

Existujú interakcie pri užívaní kyseliny listovej s inými liekmi?

Áno, kontraindikácie sa vyskytujú najmä pri užívaní liekov na epilepsiu. Epileptici by sa preto mali pred užívaním vitamínu B9 poradiť so svojím lekárom.

Pred začatím užívania kyseliny listovej sa vždy poraďte so svojím lekárom.

Zdroje na vedecké články

https://www.natural-sk.sk/vitaminy_skupiny_B_B9_Folicacid

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17378936

https://medlineplus.gov/folicacid.html

https://medlineplus.gov/ency/article/002408.htm

https://ods.od.nih.gov/factsheets/Folate-HealthProfessional/

Recepty s vitamínom B9