Diéty, ktoré liečia - liečba ochorení úpravou stravy
Diéty sa vo všeobecnosti spájajú s úbytkom hmotnosti. Majú však širší zmysel. Úpravou stravy si totiž môžete pomôcť aj v prípade rôznych ochorení, a to od tráviacich ťažkostí, až po cukrovku. Pripravili sme pre vás obsiahly článok o diétach a ochoreniach, s ktorými vám môžu pomôcť.
Diéty a ochorenia
Pri mnohých ochoreniach už vieme, čomu sa vyhýbať a čoho si, naopak, dopriať viac ako bežne. Napríklad už len pri hnačke či vracaní vieme, že si treba dať pár dní diétu a vyhýbať sa ťažkým jedlám. Postupne prispôsobovať jedálniček, až sa môžete vrátiť k pôvodnému stavu.
Diéta hrá dôležitú úlohu v liečebnom procese väčšiny ochorení. Hlavná pozornosť je pritom venovaná potravinám, ktorým by sme sa mali vyhýbať, prípadne ich príjem obmedziť. Ide o potraviny, ktoré sú buď spúšťačmi ochorení, alebo ktoré môžu zhoršovať ich príznaky.
Navyše v mnohých prípadoch dochádza aj k deficitu rôznych vitamínov a minerálov, ktoré treba do stravy následne zaradiť a zvýšiť tak ich príjem. To všetko si spomenieme v ďalších riadkoch. Ako teda prispôsobiť svoj jedálniček aktuálnym potrebám?
Všeobecné odporúčania
Nižšie si uvedieme niekoľko častých ochorení aj s diétami, ktoré sa pri nich odporúča dodržiavať. Všeobecne sa však tieto diéty pri ochoreniach zakladajú na podobných princípoch.
- obmedzenie potravín, ktoré môžu vyvolávať ochorenie, prípadne zhoršujú jeho prejavy
- konzumácia potravín s vysokou nutričnou hodnotou
- vyhýbanie sa potravinám, ako sú polotovary, a ťažkým jedlám
- vyhľadávanie potravín podľa ich pôvodu a spôsobu spracovania (kvôli lepšej stráviteľnosti)
- doplnenie pohybovej aktivity
Tak ako pri bežných diétach, tak aj pri liečebných diétach je potrebné naštudovať si pred ich začatím čo najviac informácií. Len tak ju budete vedieť využiť vo svoj prospech. My sme sa v tomto článku preto zamerali na základné informácie pri najčastejších ochoreniach, ktorých liečba sa zakladá, mimo iného, aj na úprave stravy.
Liečba tráviacich ťažkostí
Najčastejšie sa stretávame s nastavením zdravotnej diéty v prípade rôznych tráviacich ťažkostí, najmä pri hnačkách a zvracaní. Existujú ale aj rôzne ochorenia a potravinové alergie a intolerancie, ktoré si tiež vyžadujú úpravu stravy. Aké diéty sa pri ich odporúčajú?
Čajová diéta
Pod pojmom čajová a tekutá diéta sa rozumie strava v tekutej podobe. Lekári ju odporúčajú pri akútnych stavoch, ako je hnačka, zvracanie a žlčníková kolika, prípadne po operáciách. Podáva sa buď len mierne osladený čaj, alebo uvarená a rozmixovaná strava. Táto diéta sa používa aj pri chorobách ústnej dutiny či všeobecne pri ochoreniach tráviaceho systému.
Kašovitá diéta
Pri chorobách ústnej dutiny a tráviaceho systému, prípadne po operáciách či pri aktívnom vrede žalúdka, sa zvykne nasadiť aj takzvaná kašovitá diéta.
Táto diéta je založená na vhodnom výbere potravín a ich následnej úprave do kašovitej konzistencie. Mala by byť ľahko stráviteľná, a tak sa odporúčajú varené a dusené potraviny. Dočasne sa pritom zo stravy vylučujú konzervované potraviny, alkoholické nápoje, dráždivé koreniny či vyprážané pokrmy.
Diéta s obmedzením tukov a nízkocholesterolová diéta
V prípade, že si choroba vyžaduje prísnejšie obmedzenie tuku, podáva sa špeciálna diéta s obmedzením tukov. Ide najmä o ochorenia pečene, žlčníka a pankreasu a takisto sa využíva v prípade črevných ťažkostí.
Táto diéta obsahuje všetky potrebné živiny. Obmedzujú sa iba potraviny bohaté na tuk či priame tuky, pričom ich obsah nie je úplne vylúčený, ale mierne znížený. Ide o potraviny ako maslo, olej, masť, tučné mäso, údeniny a mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku.
Existuje aj nízkocholesterolová diéta, ktorá sa už dnes nepoužíva. Nemocničný diétny systém je už totiž nastavený tak, aby bol obsah cholesterolu v strave znížený na súčasnú normu.
Crohnova choroba
Pri Crohnovej chorobe je základom takzvaná bezzvyšková diéta. Najviac sa pritom dohliada na to, aby strava obsahovala čo najmenej vlákniny, resp. žiadnu. Čím menej vlákniny totiž takýto pacient prijme, tým lepšie sa mu bude tráviť. Odľahčí sa črevo, čo je priaznivé najmä pri aktívnom štádiu črevného zápalu.
Diéta s obmedzením zvyškov
Pri Crohnovej chorobe, ale aj pri akútnych či chronických hnačkových ochoreniach, sa zvykne dávať diéta s obmedzením zvyškov, ktorá spočíva vo vylúčení potravín s vysokým obsahom vlákniny. Takisto sa obmedzuje na minimum aj príjem zvyškov, ako sú šupky a jadierka, listovej zeleniny, strukovín a celozrnných výrobkov.
Medzi potraviny, ktoré neobsahujú vlákninu, patria napríklad upravené obilniny, ale aj živočíšne produkty. Môžete tak konzumovať chudé mäso, ryby, vajcia, mliečne výrobky, biele pečivo, cestoviny a ryžu.
TIP: Pri každej diéte treba prihliadať aj na prípadné potravinové intolerancie a alergie.
Základné princípy diéty pri Crohnovej chorobe
- jedzte menšie porcie a častejšie, napríklad 5-krát denne
- v aktívnom štádiu ochorenia vyraďte z jedálnička vlákninu
- v ľahších prípadoch sa stačí vyhnúť potravinám, ktoré obsahujú nerozpustnú vlákninu
- nejedzte potraviny, ktoré vám zhoršujú príznaky
- dodržujte pitný režim
- želané sú jedlá v mletej ši kašovitej forme, prípadne jedlo vždy poriadne požujte
Medzi dráždivé jedlá, ktoré zhoršujú príznaky Crohnovej choroby, patria napríklad vyprážané a mastné jedlá, korenené jedlá, sladkosti, alkohol, sýtené a kofeínové nápoje.
Ulcerózna kolitída
Ulcerózna kolitída je ochorenie spôsobujúce zápal hrubého čreva. Tak ako pri Crohnovej chorobe, tak aj pri ulceróznej kolitíde teda v stravovaní platia veľmi podobné princípy. Sú to menšie porcie viackrát denne, zníženie až obmedzenie vlákniny v strave, vynechanie takzvaných dráždivých potravín, ktoré by mohli zhoršovať príznaky ochorenia, dostatočný pitný režim a vynechanie kofeínu.
Bezlepková diéta
Bezlepková diéta si zakladá na strave, ktorá neobsahuje lepok, inak zvaný aj glutén. Táto diéta sa predpisuje v prípadoch, že máte celiakiu. Celiakia je ochorenie, kedy váš organizmus reaguje prehnane na akýkoľvek prísun lepku. V tenkom čreve vzniká následkom jeho užívania zápal a postupná degenerácia črevnej steny, čo spôsobuje zhoršené vstrebávanie rôznych vitamínov a minerálnych látok.
Bezlepkovú diétu vám môže lekár odporučiť aj v prípade, že máte alergiu na lepok. Celiakia a alergia na lepok sú dve rôzne diagnózy, no pri oboch je potrebné vylúčiť zo stravy lepok.
Zakázané potraviny pri bezlepkovej diéte
- obilniny obsahujúce lepok - pšenica, jačmeň, raž, ovos, bulgur, kamut, tritikal
- výrobky vyrobené z týchto obilnín - múka, otruby, klíčky, omáčky, polotovary, niektoré polievky, dezerty, cereálie, niektoré sladkosti
- nápoje vyrobené z obilnín obsahujúcich lepok - pivo, jačmenné kávy
- niektoré prídavné látky - škrob, jačmenný a pšeničný sirup, niektoré príchute a arómy
V prípade potravinových alergií a intolerancií je potrebné dávať si pozor nielen na potraviny. Napríklad pri bezlepkovej diéte sa treba vyhýbať aj niektorým liekom či dokonca aj kozmetike.
Vhodné potraviny pri bezlepkovej diéte
- obilniny neobsahujúce lepok - ryža, kukurica, pohánka, pšeno (proso), amarant
- strukoviny a výrobky z nich
- semená a orechy
- ovocie a zelenina
- nápoje - minerálne a stolové vody, čaje, ovocné šťavy, káva, víno, destiláty
- sladidlá - med, javorový sirup, trstinový cukor a melasa, kokosový, agávový a ďalšie iné sirupy
Bezlepková diéta v prípade, že lepok môžete
Možno ste už počuli o prípadoch, kedy si ľudia sami nastavili bezlepkovú diétu, a pritom nemali ani celiakiu, ani alergiu na lepok. Hovorí sa, že v takom prípade si tieto ochorenia môžete sami privolať. Je to však pravda?
Ako vo všetkom, tak aj v stravovaní by sa mala dodržiavať akási rovnováha. Vaše telo potrebuje pre svoje fungovanie rôzne živiny. Ak teda dodržiavate vyváženú stravu a nevynechávate základné živiny, bezlepková strava by vám nemala nijako uškodiť.
Bezlaktózová diéta
Bezlaktózová diéta, prípadne nízkolaktózová diéta, sa podstupuje v prípade, že máte laktózovú intoleranciu. Ide o čiastočné až úplné chýbanie enzýmu laktáza, ktoré spôsobuje neschopnosť organizmu tráviť laktózu, teda mliečny cukor.
Zaujímavosť: Rôzne výskumy ukázali, že u pacientov s Crohnovou chorobou sa laktózová intolerancia vyskytuje častejšie, ako v bežnej populácii.
Potraviny obsahujúce laktózu
- mlieko - kravské, kozie, ovčie
- mliečne výrobky - smotana, maslo, syry
- potraviny obsahujúce mlieko, mliečne výrobky, a to aj v sušenej forme
Znížené množstvo laktózy je v kyslomliečnych výrobkoch, ako sú jogurty a kefír, prípadne v špeciálnych bezlaktózových výrobkoch. Množstvo pacientov s intoleranciou na laktózu toleruje nízke množstvo laktózy.
Alergia na mlieko
Pri alergii na mlieko, resp. alergii na mliečnu bielkovinu, nemôžete mlieko vôbec. Vyhýbať sa teda treba aj bezlaktózovým mliečnym výrobkom. Tie totiž síce majú znížené množstvo laktózy, no množstvo mliečnej bielkoviny tým nie je nijak ovplyvnené.
Histamínová diéta
Pri intolerancii na histamín je potrebné upraviť svoju životosprávu, no najmä svoj jedálniček. Základom pre úspešnú liečbu histamínovej intolerancie je vylúčiť zo stravy potraviny s obsahom histamínu.
Problémom však je, že histamín nie je ako lepok či laktóza. Obsahuje ho naozaj veľa potravín, pričom jeho množstvo sa môže tepelným spracovaním zvyšovať. Takisto na jednotlivé potraviny každý reaguje inak, a preto je to skôr o skúšaní. Ktoré potraviny sú pri ňom vhodné a ktoré nie?
Vhodné potraviny pri histamínovej intolerancie
- chlieb a pečivo (obyčajný chlieb, rožky, ovsené vločky, ryžové pečivo)
- mlieko a mliečne výrobky (smotana, čerstvý nefermentovaný syr, cottage a ricotta syr, čisté maslo)
- ovocie (jablká, hrušky, figy, rebarbora)
- zelenina (karfiol, brokolica, kaleráb, kapusta, kel, šalát, uhorka, paprika, melóny, cibuľa, cesnak, mrkva, cvikla, repa, chren, petržlen, pór)
- cestoviny
- mäso a ryby (iba čerstvé, neohrievané)
- vajcia
- strukoviny (biela fazuľa, hrach, šošovica)
- orechy
- tuky a oleje (čisté rastlinné oleje, bravčová masť, čistý výpek)
- bylinky a korenie (čierne korenie, soľ, mletá sladká paprika, sezam, rasca, čerstvé bylinky)
- sladkosti a sladidlá (cukor, med, melasa, javorový sirup)
- nápoje (voda, neochutené minerálne vody, čisté šťavy z povoleného ovocia a zeleniny)
- alkohol (v malom množstve neochutená vodka, gin a biely rum)
- iné (čistá želatína, prášok do pečiva, sóda bikarbóna)
Nevhodné potraviny
- chlieb a pečivo z bielenej múky
- mliečne výrobky (tvrdé syry, acidofilné mlieka, kefír, cmar a jogurt)
- ovocie (citrusy, ananás, datle, hrozienka, jahody, maliny, ostružiny, čučoriedky, brusnice, slivky, čerešne, višne, ríbezle, marhule, broskyne)
- zelenina (avokádo, baklažán, špenát, tekvica, kvasená zelenina a kapusta, paradajky)
- ochutené cestoviny
- plody mora a ryby (môžu sa iba čerstvé)
- surové bielko
- strukoviny (sója, červená fazuľa)
- bylinky a korenie (aníz, klinčeky, škorica, muškátový oriešok, pálivá paprika, čili korenie, kari korenie, horčica)
- sladkosti a sladidlá (konzervované a farbené sirupy, kandizované ovocie)
- nápoje (malinovky, pivo, víno, sajder, sekt, kolové nápoje)
- iné (slnečnica, margarín, kakao, čokoláda, kečup, kvasnice, kvasné octy, olivy)
V niektorých prípadoch sa nemôže ani mango, banán či kiwi. Takisto je to v prípade kávy a čajov. Všetky tieto “povolené” potraviny si je preto treba najskôr postupne a v malých množstvách vyskúšať a zistiť na vlastnej koži, ako na vás vplývajú.
Liečba obezity
V prípade obezity je potrebná redukčná diéta, ktorá si zakladá na zníženom obsahu energie, pričom sa obmedzuje najmä príjem cukrov a tukov. Pri tejto diéte je potrebné čo najmenej obmedziť príjem vlákniny, bielkovín, vitamínov a minerálnych látok. Malo by ísť o plnohodnotnú výživu.
Veľa ľudí robí pri redukčnej diéte chybu v tom, že obmedzia aj to, čo by nemali. Aj pri redukčnej diéte je potrebné dbať na príjem základných živín a celkovo na pestrú a vyváženú stravu.
Liečba podvýživy
Pri podvýžive diéta cieli na zvýšený energetický obsah. Ide o výživné stravovanie, pri ktorom sa zachováva fyziologický pomer živín a aj obsah vitamínov a minerálnych látok. Využíva sa pri pacientoch trpiacich podvýživou, ale aj pri pacientoch v rekonvalescencii, po operáciách a podobne.
Liečba ochorení kardiovaskulárneho systému a obličiek
Úpravou stravy sa pomáha aj v prípade niektorých ochorení kardiovaskulárneho systému či obličiek. Ide najmä o ochorenia, ako je napríklad hypertenzia, teda vysoký krvný tlak, no využíva sa aj pri ochoreniach obličiek či celkovo pri ochoreniach, pri ktorých dochádza k zadržaniu vody v organizme.
Diéta pri srdcovo-cievnych ochoreniach
Pri srdcovo-cievnych ochoreniach sa obmedzuje príjem potravín s vysokým obsahom chloridu sodného, NaCl, a takisto sa obmedzuje používanie kuchynskej soli. Ide o takzvanú neslanú diétu, v ktorej ide o plnohodnotné stravovanie s vyššie uvedenými obmedzeniami. Zároveň sa zvykne dávať prednosť potravinám, ktoré majú vyšší obsah draslíka.
Liečba cukrovky
Cukrovka, inak aj Diabetes mellitus, je metabolické ochorenie charakterizované zvýšenou hladinou cukru v krvi. Poznáme cukrovku typu 1. a cukrovku typu 2. K cukrovke typu 1. dochádza pri poruchách funkcie pankreasu, ktorý prestane tvoriť dostatok inzulínu. Väčšinou sa objavuje u detí a mladých ľudí. Cukrovka typu 2. vzniká pri nedostatočnej sekrécii inzulínu u dospelých.
Cukrovka 1. typu
Na liečbu cukrovky 1. typu sa používa inzulín. Podáva sa injekčne a kontroluje sa ním hladina cukru v krvi. Samozrejmosťou je diéta a zdravý pohyb.
Cukrovka 2. typu
Na liečbu cukrovky 2. typu sa najskôr používajú neinzulínové perorálne lieky vo forme tabliet a neskôr sa podáva inzulín. V začiatkoch liečby pomáha najmä úprava stravy a aktívny pohyb.
Diabetická diéta
Diéta pri cukrovke si zakladá na zníženom obsahu sacharidov, a to najmä jednoduchých cukrov. Príjem stravy by mal byť rovnomerne rozložený na viackrát, často na 5 až 6 pokrmov. Takisto je potrebné jedlá zosúladiť s podávaním inzulínu.
Diéty, ktoré liečia
Medzi diéty, ktoré pomáhajú, patria aj diéty spojené s nedostatkom rôznych vitamínov a minerálov. Ide o úpravu stravy, v ktorej sa dopĺňajú chýbajúce cenné látky. Často sa s nimi môžete stretnúť napríklad pri nedostatku kyseliny listovej v prípade trombofilných stavov (kedy dochádza k vyššej zrážanlivosti krvi).
Veľmi častým javom je aj anémia z nedostatku železa či vitamínu B12. Mnoho týchto stavov sa dá liečiť jednoduchou úpravou stravy a správnym výberom potravín. Dôležité je uvedomiť si, že neexistuje diéta, ktorá by vyhovovala každému. V stravovaní sa treba prispôsobiť svojim potrebám, ale aj svojmu zdravotnému stavu či prípadným potravinovým intoleranciám a alergiám.
Veríme, že sme vám ponúkli dostatočný prehľad o spôsoboch liečby ochorení prostredníctvom stravy. Máte aj vy naordinovanú určitú diétu, alebo ste si naordinovali sami? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti.