Fluoridy, minerály pre zdravé zuby a pevné kosti
Fluoridy - minerály pre zdravé zuby a pevné kosti
Fluoridy sú minerály, ktoré sú väčšinou pridávané do zubných pást a produktov určených na ústnu hygienu. Sú totiž esenciálnou zložkou, ktorá nám zabezpečuje zdravé zuby a pevné kosti.
V článku vám predstavíme, kde všade môžete fluoridy nájsť, a prečo sa vlastne pridávajú aj do vody. Dozviete sa optimálne množstvo ich konzumácie a aj to, či môže byť predávkovanie sa nimi toxické.
Základná charakteristika fluoridov
Fluoridy sú zlúčeniny fluóru. Majú veľký význam pri prevencii a liečbe zubného kazu. Rozpustné fluoridy sú jedovaté, avšak v množstvách, v ktorých sa nachádzajú v prípravkoch určených na dentálnu hygienu, nie sú toxické. Toxické bývajú v extrémne vysokých koncentráciách.
Poznáme dva typy fluoridov: fluorid sodný a aminfluorid. Fluorid sodný je o čosi šetrnejší, ako aminfluorid. Pomôže vám s podráždenou ústnou sliznicou a aftami. Aminfluoridy vytvárajú v našich ústach kyslé prostredie a čistia ústnu dutinu. Niekedy ju trochu rozdráždia, čím môžu pomôcť vzniku infekčných ochorení a spôsobiť tak zápal ústnej dutiny.
Pravidelná starostlivosť o ústnu dutinu je dôležitou súčasťou života každého z nás. Najefektívnejšia prevencia proti zubným kazom je práve používanie fluoridov, napríklad v zubných pastách, alebo vo forme ústnych vôd.
Zdroje fluoridov
Fluoridy sa prirodzene nachádzajú v prostredí, v ktorom žijeme a sú súčasťou našich každodenných životov.
Zdroje fluoridov v prírode
Z chemikálneho hľadiska je fluorid najreaktívnejším prvkom a nachádza sa v atmosfére, litosfére, hydrosfére a biosfére. Môžete ho nájsť aj na sopečnom povrchu a vo všetkých prírodných vodách. Najviac sa ho nachádza v termálnych prameňoch, ktoré vznikli sopečnou činnosťou.
Zdroje fluoridov v potravinách
Napriek tomu, že sú fluoridy každodennou súčasťou našich životov, konzumujeme ich iba v malých množstvách. Fluoridy sa nachádzajú v týchto potravinách:
- mäso
- ryby, mäkkýše a konzervované ančovičky
- cereálie
- konzervované ovocie
- nápoje, napríklad čokoládové mlieko a čierny či zelený čaj
TIP: Fluoridy sa spracúvajú v tráviacej sústave, a potom sa krvou transportujú ďalej do tela. Nemajú sa preto prijímať nalačno.
Fluoridy vo vode
Fluoridy sa nachádzajú aj vo fluoridovanej vode, mlieku a pridávajú sa aj do soli či do produktov určených na ústnu hygienu.
V ľudskom organizme sa fluoridy najlepšie absorbujú z vody, a preto množstvo ľudí pije fluoridovanú vodu. Vhodná koncentrácia fluóru v pitnej vode má byť okolo 1 mg/dm-3. V oblastiach, kde ľudia pijú správne koncentrovanú fluoridovanú vodu, sa znížil výskyt zubného kazu až o 50 %. Piť fluoridovanú vodu odporúča dokonca aj Svetová zdravotnícka organizácia.
Pridávanie fluóru do pitnej vody je však drahé a mnohokrát sa takáto voda používa na splachovanie WC alebo pranie, čiže sa ani nedostane do organizmu človeka.
Účinky fluoridov
Zlúčeniny fluóru majú veľký význam pri prevencii a liečbe zubného kazu, ale aj pri osteoporóze a hyperfunkcii štítnej žľazy. Prostredníctvom štítnej žľazy pôsobia na slinné žľazy, ktoré vylučujú protikazovo pôsobiace sliny.
Nedostatok fluoridov
V prípade nedostatku fluoridov v našom organizme sa vyskytuje zvýšená kazivosť zubov. Zubné pasty obsahujú zväčša 1 mg fluoridov na 1 gram pasty. Vďaka pravidelnému čisteniu zubov po dobu 3 až 5 minút môžu znížiť ich kazivosť až o 30 %. Remineralizujú totiž zubnú sklovinu a zároveň majú antibakteriálny účinok.
Ochorenia, ktoré vznikajú z nedostatku fluoridov
Nedostatok fluoridov v našom organizme môže skončiť až pri osteoporóze. Kosti sa pri osteoporóze oslabujú a zvyšuje sa ich lámavosť.
Nadbytok fluoridov
V extrémne vysokých dávkach dokážu byť fluoridy pre ľudské telo toxické, aj keď takéto prípady sa vyskytujú veľmi zriedka. Prvým orgánom, ktorý pocíti predávkovanie fluoridmi, je žalúdok. Nadbytok fluoridov spôsobuje:
-
nevoľnosť
- hnačku
- vracanie s prímesou krvi
- plytké dýchanie
- svalovú paralýzu
- zmeny na kostiach a zuboch
Minimálna dávka, kedy začínajú byť fluoridy pre naše telo už toxické, je 5 mg na 1 kg našej váhy.
V dnešných časoch sa však otravy z fluoridovanej vody alebo zubných pást vôbec nemusíte obávať. Dávky fluoridu sú tu veľmi nízke.
Odporúčaná denná dávka fluoridov
Odporúčaná denná dávka pre batoľatá od 7 do 12 mesiacov je 0,5 mg, deti od 1 do 3 rokov môžu prijať až 0,6 mg fluoridov denne.
Pre deti od 4 do 8 rokov je odporúčaná denná dávka fluoridov 1,1 mg, pre mladistvých od 9 do 19 rokov sú to 2 až 3 mg.
Dospelé ženy by mali denne prijať 3 mg fluoridov a muži 4 mg.
Časté otázky
Na záver sme si pre vás pripravili časté otázky, ktoré by vás mohli zaujímať.
Ako sa k fluoridom, okrem zubnej pasty, môžu dostať vaše deti?
Na Slovensku sa pre deti v predškolskom a školskom veku najviac osvedčili fluoridy v tabletách. Jedna tableta obsahuje približne pol miligramu fluoridu sodného. Tieto tablety treba užívať aspoň 250 dní v roku. Na niektorých školách ich dokonca deťom denne podávajú.
Dokáže nadmerná dávka fluoridov spôsobiť smrť?
Áno, žiaľ dokáže. Najzávažnejší prípad otravy fluoridom sa stal v roku 1942 v štátnej nemocnici v Amerike, v štáte Oregon. Vzhľadom k tomu, že fluorid je biely prášok, vyzerá ako múka alebo cukor. V nemocnici bolo pri robení praženice omylom zamenené práškové mlieko za fluorid sodný, čo spôsobilo otravu 467 ľudí, fatálnych prípadov bolo až 47.
Odvtedy sa však podobný prípad už nestal. Množstvo fluoridov, ktoré obsahuje voda alebo zubná pasta, je v súčasnosti pre človeka absolútne bezpečné.
Zdroje na vedecké články
https://www.curaprox.com/sk-sk/zubna-pasta-uzitocny-pomocnik
http://pdf.truni.sk/e-skripta/vczv1/Chemicke%20prvky%20v%20ludskom%20organizme/data/F_terap.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4851520/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6195894/
https://lekar.pluska.sk/clanky/nadmerna-fluoridacia