Ako funguje spaľovanie a ukladanie tukov v ľudskom tele?

https://lh6.googleusercontent.com/9WMjhm-JWNrDy9jScOfCvAEYrHV8NRvgeeX3J80Ovr70vis_6XNeCKwi715TuDWNe-XGkFjKbvjEI8BwVWQir8AEh-A9meBH8C_8IBH-Eydl-EzcfbQG_aYU4zTZQXOYOkzprNZe

Ako funguje ukladanie a spaľovanie tukov? Čo všetko tieto procesy ovplyvňuje a ako si pomôcť k lepšiemu tráveniu? Pozrime sa spoločne na to, prečo vlastne máme tuk, ako metabolizmus tukov prebieha a zistite, ako sa zbaviť spomaleného trávenia.

Celosvetový problém s obezitou

Svetová zdravotnícka organizácia WHO označila rastúci počet obéznych obyvateľov za jeden z celosvetových zdravotných problémov. Kým v roku 1975 bol počet obéznych ľudí približne 100 miliónov, v roku 2014 sa toto číslo vyšplhalo na 600 miliónov. V Amerike je obezita problémom u viac ako 17 % mladých ľudí a u tretiny dospelých. Ak budeme takto pokračovať, do roku 2025 môže obezita trápiť až 18 % mužov a 21 % žien.

Aj preto sa vedci snažia rozobrať mechanizmus a princípy metabolizmu lipidov a hľadať nové terapeutické možnosti.

 

TIP: Chceli by ste si na ceste za vysnenou postavou pomôcť, no neviete, ako? Vybrali sme pre vás preto doplnky na chudnutie, s ktorými majú používatelia dobré skúsenosti

Úloha lipidov v našom organizme

Lipidy hrajú v našom tele dôležitú úlohu pri ukladaní energie a zároveň sú súčasťou rôznych vitamínov, biologických membrán či hormónov. Hlavným zdrojom energie pre naše svaly a srdce sú mastné kyseliny, presnejšie triglyceridy. Ich príjem je teda životne potrebný.

Samozrejme, ako to platí pri všetkom, aj príjem tukov netreba preháňať. Hromadenie triglyceridov, prípadne ich nadprodukcia, má za následok metabolické poruchy a ničenie takzvanej homeostázy, teda rovnováhy v našom organizme.

https://lh3.googleusercontent.com/AgBd1ZuyowPSvHW_hir2l-fA7inG4N_UiBczCwFUgPh8bzs20oJXyzCIUfSachePDle-EbNynpXg5E9xYQLSuECBL8NKdlUd8B55_tUC64MDUhK105Ub2JoK-wbZSRz1u4LuV2t9

Ako funguje spaľovanie a ukladanie tukov v tele

Metabolizmus tukov reguluje mnoho faktorov. V prvom rade potrebujeme na fungovanie nášho tela energiu. Tú prijímame vo forme potravy, pričom pri nadbytku potravy vzniká nadbytok energie, ktorý sa následne ukladá v podobe tuku. Funguje to takisto aj naopak. V prípade nedostatku energie z prijatej potravy telo siaha po zásobách energie uložených v tuku.

Obezita je teda v tomto prípade výsledkom chronickej nerovnováhy medzi príjmom a výdajom energie. Prejdime si ale spomínané faktory, ktoré ovplyvňujú metabolizmus tukov.

Faktory ovplyvňujúce metabolizmus tukov

Náš metabolizmus je ovplyvnený rôznymi časťami tela, pričom tie majú za úlohu udržiavať ho v rovnováhe. Aké to sú?

Náš metabolizmus výrazne ovplyvňuje pečeň. Je zodpovedná za viac ako 600 metabolických funkcií, pričom jej najdôležitejšou úlohou je detoxikácia organizmu. Pomáha spracovať živiny, teda aj tuky, a takisto asistuje pri trávení. Ak ju teda neustále zaťažujeme nevhodnými potravinami, môže prestať plniť svoju funkciu. A to sa koniec koncov odrazí na metabolizme v podobe nadúvania, priberania a podobne.

Ďalším orgánom ovplyvňujúcim náš metabolizmus sú nadobličky. Udržiavajú zdravý metabolizmus a majú na starosti vylučovanie a reguláciu hormónov, ktoré okrem iného upravujú aj množstvo glukózy a tuku v tele.

Spomenieme si aj štítnu žľazu, ktorá takisto reguluje metabolizmus. Ľudia s nedostatkom hormónov štítnej žľazy zvyknú naberať na hmotnosti a naopak pri nadmernej produkcii týchto hormónov zase chudnúť.

Nemenej prekvapivým faktorom, ktorý ovplyvňuje náš metabolizmus, je množstvo svalov. Čím viac ich totiž máme, tým viac kalórií naše telo spáli.

https://lh3.googleusercontent.com/Lspz0ORJIOLJ2yBtVovCBm8InvjYp75IkY0mFGA0a1KoIF54c131X7amIF_2IyawYrR3egV207M1ClQMTnUqYpBSiqVqYA9thHyP8GDTGwPiswyId11Yw1442eH-yPsQ_abmSn_l

Tukové bunky nie sú len jedny

Nie je tuk ako tuk. V našom tele rozdeľujeme tuky, resp. tukové bunky, do troch kategórií. Sú takzvané triglyceridy, čo je vlastne tuk nachádzajúci sa v našej krvi, potom môžeme hovoriť o podkožnom tuku a ešte vnútornom, tzv. viscerálnom tuku.

Pri obezite nás zaujíma najmä viscerálny tuk, nakoľko predstavuje riziko vzniku srdcovo-cievnych chorôb a takisto spôsobuje kolísanie cholesterolu v krvi.

Ako spaľovať tuk?

Tuk spaľujeme rôznymi spôsobmi. Tým najzákladnejším spôsobom, ako spaľujeme energiu, sú základné funkcie nášho tela ako dýchanie, funkcia orgánov či cirkulácia krvi. Ide o tzv. bazálny metabolizmus, nazývaný aj ako bazálna miera metabolizmu.

Okrem bazálneho metabolizmu spaľujeme energiu každou aktivitou, či už ide o menšiu prechádzku, alebo plávanie. Nie však každou rovnako.

TIP: vyskúšajte jeden z najpopulárnejších spaľovačov tukov L-Karnitín v tekutej rýchlo vstrebateľnej forme, bez pridaných konzervantov a navyše je vhodný aj pre Vegánov

Vplyv genetiky na spaľovanie tuku

Mnohí sa vyhovárajú na zlú predispozíciu zo strany svojej rodiny, no genetika má v tomto prípade veľmi malý vplyv. Geneticky môžete mať predispozíciu na poruchy štítnej žľazy, ktorá má na metabolizmus vplyv, ale nebude môcť za to, ako sa vám tuk bude ukladať.

Genetika určuje skôr to, kde sa vám bude tuk ukladať. Napríklad mužom sa bežne tuk ukladá najmä na bruchu a ženám zase na stehnách, bokoch či na zadku.

https://lh6.googleusercontent.com/-FblnG9GgqMwRJAx60Q8XsFENBkK0s1VNoeHR-V5UqpL-fcVs6uv0gfomYqAUKdNMYmlUiRMKRJohVDV__dtvHPRoUXxze9i14q8enTtUnXiPKCKHeB6HrLO2x9lFB4dhFbQqRnk

Môže za to jedlo

V jednom článku sme sa venovali tomu, ako si nastaviť jedálniček tak, aby ste schudli. V ďalšom sme sa venovali diétnym a nízkokalorickým potravinám, vďaka ktorým môžete jesť zdravšie, kvalitnejšie a zároveň nenaberať na váhe.

V poslednej dobe sa ale ani tak nehovorí o tom, čo máte jesť. Dôležité je totiž stravovanie ako celok. V prípade, že chcete chudnúť, je potrebné zamerať sa na kalorický deficit. Prijať menej kalórií, teda menej energie, ako za deň vydáme.

Množstvo ľudí dokázalo na tomto princípe schudnúť, a pritom nejedli práve najlepšie. Napríklad jeden muž z mesta Iowa schudol za 6 mesiacov približne 25 kíl, a to jedol výhradne v McDonalde.

Ak teda dodržíte kalorický deficit, je zjavne jedno, čo budete jesť. Je tam ale veľké ALE! Z hľadiska celkového zdravia je dôležité, aby ste sa stravovali kvalitne a prijímali dostatok rôznym živín, minerálov a vitamínov.

Urýchlite spaľovanie tukov

Ako sme už povedali, kalorickým deficitom si môžete pri chudnutí dosť pomôcť. Čo ďalšie môže podporiť vašu cestu za vysnívanou postavou? Aký je najsilnejší spaľovač tukov? Asi vás sklameme, ale neexistuje žiaden trik, ktorým si zázračne zrýchlite metabolizmus.

Pomôcť si však môžete aktívnym pohybom, zdravým a kvalitným stravovaním, pridaním nízkokalorických potravín do jedálnička či kalorickým deficitom.

Tipy, na čo sa pri spaľovaní tukov zamerať

  • nezamieňajte si kalorický deficit s hladovaním
  • nepreháňajte to s cvičením - choďte na to postupne a pomaly
  • nemerajte svoj úspech číslom na váhe
  • nespoliehajte sa na fitness aplikácie či fitness hodinky
  • ak chcete rýchlejšie spaľovať, zamerajte sa na anaeróbne intervalové tréningy
  • intenzívnym cvičením spálite väčšie percento tuku
  • zamerajte sa na zostavenie jedálnička presne pre vás
  • nevyhýbajte sa sacharidom a tukom, potrebujete ich
  • zbytočne sa nestresujte

Aby sme to zhrnuli, predovšetkým je potrebné, aby ste sa pravidelne a kvalitne stravovali a mali dostatočný a pravidelný pohyb. A ak chcete schudnúť, zakomponujte do toho všetkého kalorický deficit a máte vyhraté. Síce nie za týždeň, no postupne a na celý život.